dark_mode
Image
  • Sunday, 15 December 2024
LIČNA KARTA OSNOVNE ŠKOLE „BUŽIM“

LIČNA KARTA OSNOVNE ŠKOLE „BUŽIM“

LIČNA KARTA

OSNOVNE ŠKOLE "BUŽIM"

 

                Donedavno se smatralo da je Osnovna škola u Bužimu osnovana 1923. godine, rukovodeći se godinom početka izgradnje školskog objekta, kao jedinim poznatim pisanim tragom. Međutim, najnovija istraživanja otkrivaju da je ista osnovana 1920. godine. Nastava je u početku izvođena u privatnoj kući, nešto kasnije u prostorijama stare opštinske zgrade, a jedno vrijeme i u Vakufskoj zgradi koja je izgrađena 1936. godine. Četiri godine nakon osnivanja, 1923. godine, pristupilo se podizanju školskog objekta, čija gradnja će trajati sve do 1940. godine, kako piše u školskom kartonu. U nedovršenoj školskoj zgradi sa dvije učionice nastava je krenula 1939. godine.

Za vrijeme Drugog svjetskog rata u prekidima se realizirala nastava u školi u Bužimu, dok je po prvi put organizirana i nastava u Varoškoj Rijeci. U organizaciji Narodnih odbora nastava se izvodila uz skraćen nastavni program i u prekidima. U ostalim mjestima organizovani su analfabetski tečajevi za opismenjavanje stanovništva, prvenstveno žena, koje su izvodili napredniji i obrazovaniji mještani, te lokalni imami.

                U periodu nakon Drugog svjetskog rata uslijedili su postepeni pomaci u oblasti obrazovanja. Školovanje je postalo obavezno a nepismenost se iz godine u godinu smanjivala. U narednim godinama se krenulo sa organiziranjem nastave te izgradnjom školskih objekata u većim naseljima. Tako su krajem 1955. godine pored centralne škole u Bužimu radile i područne škole u Var. Rijeci, Lubardi i Mrazovcu. Broj odjeljenja iz godine u godinu se povećavao. U Bužimu je od 1954. godine radila šestogodišnja škola, dok su rijetki učenici sedmi i osmi razred najčešće završavali u Otoci. Proširenjem školske zgrade 1960. godine, škola u Bužimu je prerasla u višu, osmorazrednu osnovnu školu. Školske 1960/61. godine Bužim je imao prvu generaciju maturanata koji su završili osmi razred. Tu generaciju činili su: Husein Amidžić, Džemal Duranović, Kemal Isaković, Fatima Jusić, Meho Klehić, Hamdija Krupić, Ibrahim Makić, Hasan Mehić, Arif Mustafić, Hilmija Nanić, Sefija Nanić, Hatidža Ravnjaković, Razija Šahinović, Ćazim Šišić i Sejfo Velić.

                Sve do 1962. godine svaka škola koja je egzistirala u mjesnim zajednicama današnje općine djelovala je samostalno. Svaka od njih imala je svoga upravnika koji je bio podređen opštinskom referentu za obrazovanje u Bos. Krupi i Bužimu, ovisno o kojem vremenskom periodu je riječ. Početkom 1963. godine, Odlukom Narodnog odbora opštine Bos. Krupa dolazi do ujedinjanja svih škola sa područja današnje općine Bužim u jedinstvenu osnovnu školu, pri čemu je centralna osnovna škola bila ona u Bužimu. Tako se matičnoj školi u Bužimu pripadalo još 11 područnih odjeljenja: Var. Rijeka, Lubarda, Zaradostovo, Mrazovac, Dobro Selo, Čava, Konjodor, El. Rijeka, Vrhovska, Bućevci i Brigovi. 

1965/66. školskoj godini, centralna osmogodišnja osnovna škola u Bužimu sa pripadajućim područnim četverorazrednim školama je brojala 1.590 učenika, od čega 918 dječaka i 672 djevojčica. Većina učenika je pohađala niže razrede, dok su u višim razredima bila tek 72 učenika, ili 5% od ukupnog broja učenika. 1969/70. godini prvi put osmi razred su završila dva odjeljenja, a 1974/75. godine četiri odjeljenja. Tek početkom osamdesetih godina osmi razred pohađa šest, a krajem osamdesetih osam do deset odjeljenja. Zbog naglog povećanja broja učenika osjetila se potreba za novim i funkcionalnijim školskim objektom. Tako se kao dio plana "hiljadu škola" pristupilo izgradnji nove školske zgrade koja je završena 1978. godine. U nedostatku neophodnog školskog prostora, zgrada je proširena 1993. godine.

U cilju rasterećenja škole u Bužimu, grade se još dvije osnovne osmogodišnje škole, na Konjodoru 1979. godine i u Čavi 1980. godine. Do 12. veljača 1982. godine, ove dvije škole se vode kao područne škole, a u nedostatku nastavnog kadra, nastavu izvode nastavnici iz Osnovne škole "Bužim". Na ovaj način pitanje školstva je dosta poboljšano, tako da je još osamdesetih godina oko 95% djece obuhvaćeno osnovnim obrazovanjem.

U vrijeme proteklog rata (1992-1995), u okolnostima čestog granatiranja, nedostatku stručnog kadra, udžbenika i ostalih nastavnih učila, po skraćenom planu i programu i u čestim prekidima, nastava je organizirana u školama u Bužimu, Elkasovoj Rijeci, Lubardi, Vrhovskoj, Varoškoj Rijeci i Mrazovcu. Godine 1993., nakon što je Bužim dobio srednju školu, u prostorijama Stare osnovne škole Bužim izvođena je nastava za srednjoškolce. To će potrajat sve do izgradnje novog školskog objekta 1999. godine. U mjesnim zajednicama Vrhovska, Lubarda, Elkasova Rijeka, Zaradostovo, Bućevci, Mrazovac, danas postoje i rade područne petorazredne škole a koje pripadaju školskom obuhvatu OŠ "Bužim". Mjesne zajednice Bag i Jusufovići su bez školskih objekata.

 

                STANJE ŠKOLSKIH OBJEKATA

Kako je već kazano, prije izgradnje prve školske zgrade, nastava se izvodila u privatnim kućama, staroj općinskoj zgradi, a jedno vrijeme i u novoizgrađenoj Vakufskoj zgradi. Školski objekat u Bužimu u početku je pružao uvjete za četverorazredno obrazovanje. U drugoj polovini 50-ih godina uvedeno je šestorazredno, a nakon dogradnje i opremanja školske zgrade 1960. godine, kada je uz dvije postojeće, škola na raspolaganje dobila još četiri nove učionice, Bužim je imao prvu generaciju učenika sa završenim osmim razredom.

Školski objekti područnih škola u Varoškoj Rijeci, Lubardi, Elkasovoj Rijeci, Mrazovcu, Bućevcima, Zaradostovu i Vrhovskoj, a koji se nalaze danas u sastavu OŠ Bužim izgrađeni su pedesetih početkom i šezdesetih godina dvadesetog stoljeća. U poslijeratnom periodu u svim mjestima izuzev u Bućevcima izgrađeni su ili još traje gradnja novih školskih zgrada. Područna škola u Varoškoj Rijeci od 2003. godine ima ulogu područne osmorazredne, odnosno devetorazredne škole u sklopu OŠ "Bužim".

Današnja zgrada centralne osnovne škole izgrađena je 1978. godine, a dograđena 1993. godine. Ima 13 učionica, 2 kabineta informatike i 2 tehničkog, te prilično bogatu biblioteku. U njenom sastavu nalazi se fiskulturna sala, kao jedina sportska sala na području općine Bužim. Nakon 38 godina od izgradnje, uz povremena ali nedovoljna ulaganja, ovaj centralni školski objekat u kojem osnovno obrazovanje stiče najveći broj bužimske mladeži, potrebuje znatno veća materijalno-tehnička ulaganja, opremanja savremenim nastavnim sredstvima i pomagalima, adaptaciju fiskulturne sale, i sl.

 

NAZIVI ŠKOLE

U 97 godina svoga postojanja škola u Bužimu je nekoliko puta mijenjala naziv. Prvo se zvala Narodna osnovna škola Bužim, krajem pedesetih i početkom šezdesetih kratko vrijeme nosi naziv OŠ "Mustafić Enver" u Bužimu, zatim ponovo Osnovna škola Bužim, a od 1977/78., sve do proteklog rata OŠ "7. novembar". Kao asocijacija na slavnu bitku "Breza 94", 1995. godine je uveden naziv "12. septembar", koji će biti u sužbenoj upotrebi sve do 2007. godine, kada je isti ukinut. Danas škola u Bužimu, kao i nekoliko puta u vremenu svoga postojanja, ponovo nosi naziv OŠ "Bužim". U prijeratno vrijeme kao Dan škole obilježavao se "7. novembar", u spomen na Dan oslobođenja Bužima u vrijeme Drugog svjetskog rata. Od 1995. do 2007., dan škole bio je 12. septembar, a danas je to 20 maj.

 

NASTAVNI I RUKOVODILAČKI KADAR OŠ "BUŽIM"

Poznati nastavnici

Teško je, gotovo i nemoguće pobrojati sve učitelje i nastavnike, kao i najuspješnije učenike ove škole u proteklih 97 godina njenog postojanja. Stoga izdvajamo samo neka od značajnijih imena nastavnika koja su ostala zabilježena u pisanim ili usmenim izvorima, te uspješne sugrađane čija imena su danas poznata široj javnosti.

Mnoštvo generacija škole u Bužimu izveo je Mustafa Kudić iz Pećigrada, najznačajniji učitelj između dva svjetska rata. Pored njega poznato je da su između dva rata u Bužimu radili, Sulejman Redžić, Fejzullah Čavkić, Alija Murić, Omer Bajrektarević, Iljadica Frana, Samija Komić, te Ankica Marić. Enver Mustafić, prvi učitelj porijeklom iz Bužima, smrtno je stradao u drugom svjetskom ratu. Krajem Drugog svjetskog rata, te neposredno nakon rata, kao učitelj u školi u Bužimu radio je Sulejman Mujanović. Na prvog domaćeg učitelja nakon Drugog svjetskog rata čekalo se do školske 1963/64. godine, kada je u područnoj školi na Radoču, počeo raditi Džemal Ćatić. U narednih nekoliko godina u bužimskim školama počinju raditi Bužimljani Ibrahim Ćosić, Abid Duraković, Husein Ljubijankić, Džemal Aldžić, Muhamed Makić, Ibro Makić, Hašim Bunić, Delija Salkić, Ajša Amidžić, i dr. Prvi domaći nastavnici u Bužimu bili su Rasim Skenderović, Šerif Ćosić, Alaga i Fadila Isaković, Hamdija Šahinović, i dr. Kao domaći prosvjetari tokom osamdesetih godina počeli su raditi Dika Paloš, Hašim Šahinović, Ekrem Ljubijankić, Enver Kauković, Meho Burzić, Ismet Ičanović, Emira Vučelj i Enisa Varcar.

Pored navedenih učitelja i nastavnika značajan trag ostavili su Mirko Radošević, Bekir i Fatima Podić, Jule Muratović, Slavka Brkić, Karolina Šahinović, učitelji i nastavnici koji nisu rođeni u Bužimu a cijeli radni vijek su proveli u OŠ "Bužim". Isto tako, sa preko 30 godina radnog staža, u ovoj školi i danas rade nastavnici Zineta Kazaferović, te Zuhdija Ičanović. Ne treba zaboraviti ni učitelje koji su dugo vremena nakon Drugog svjetskog rata radili u ovoj školi poput: Rifata Delića, Nikole Ćulibrka, Stojke Ajdara, Milana Banovića, i drugih...

Poznati upravitelji ili direktori škole u Bužimu

U prvih 30 godina postojanja škole nisu u cjelosti poznata imena svih njenih rukovodilaca. Tako se u periodu između dva rata kao upravnici spominju: Fejzullah Čavkić, Alija Murić, Mustafa Kudić, Ankica Marić,... U godinama Drugog svjetskog rata i neposredno nakon rata na čelu ove škole nalazili su se Sulejman Mujanović, Halid Redžić i Petar Radlović. Od 1949. pa do danas upravnici, odnosno direktori su bili: Milena Zeljković (...-1949.), Rifat Delić (1950.-1954.), Nikola Ćulibrk (1954.-1964.), Milan Banović (1964.-1968.), Vladimir Jovanović (1968.-1973.), Nedžad Pašalić, Šerif Ćosić i Kadir Ćurt (1973.-1974.), Dušan Kovačević (1974.-1976.), Džemal Ćatić(1976.-1988.), Budimir Mihajlović (1988.-1991.), Ekrem Ljubijankić (1991.-1993.), Ahmet Kaldžija (1993.-1995.), Ekrem Ljubijankić (1991.-1993.- 1993.), Ekrem Ljubijankić (1991.-1993.- 1993.), Asim Ljubijankić (1995.-1996.), Džemal Aldžić (1996.-2000.), Ekrem Ljubijankić (2000.-2008.), Ismetal Aldžić (1996-2000.), Ekrem Ljubijankić (2000.-2008.), Ismetal Aldžić (1996.-2000.), Ekrem Ljubijankić (2000.-2008.), Sejfudin Muškić (2011.-2012.), Ismet Ičanović (2012.-2015.), Jašmira Mehić (2015-....) Kada je riječ o rukovodiocima škole u Bužimu, između ostalih treba izdvojiti Nikolu Ćulibrka, Džemala Ćatića i Ekrema Ljubijankića, osobe koje su svojom sposobnošću, autoritetom, te stažom na poziciji vodećih ljudi škole dali poseban doprinos razvoju i poboljšanju školstva u zadnjih nekoliko decenija.

                U školskoj 2016/17. godini u OŠ "Bužim" radi 120 radnika. U proces nastave je uključeno 93 radnika, 38 nastavnika razredne i 55 nastavnika predmetne nastave. U upravi škole je zaposleno 9 radnika (direktor, sekretar, blagajnik, knjigovođa, pedagog, psiholog, logoped, asistent u nastavi i bibliotekar). Pomoćno-tehničko osoblje broji 18 radnika.

 

 

 

Tabela broj 1:

Podaci o broju i strukturi uposlenih

u Osnovnoj školi "Bužim"

za nekoliko školskih godina

 

 

1963/64.

1973/74.

1983/84.

1993/94.

2003/04.

2013/14.

Učitelja i nastavnika

27

68

66

66

79

101

Administrativno osoblje

2

2

4

4

4

4

Pedagoška služba

-

-

1

2

2

4

Biblioteka

1

1

1

1

1

1

Pomoćno-tehničko osoblje

13

16

16

17

21

19

Ukupno

43

87

88

90

107

129

 

 

 

DEVEDESET I SEDAM GENERACIJA UČENIKA OŠ "BUŽIM"

 

Danas OŠ "Bužim" sa 67 odjeljenja broji 1.384 učenika, što u prosjeku iznosi 20,65 učenika po odjeljenju. Po svojoj brojnosti škola u Bužimu, jedna je od najvećih škola u Bosni i Hercegovini. Najveći broj učenika u proteklih 97 godina imala je u školskoj 1977/78., prije osnivanja osnovnih škola u Čavi i Konjodoru, kada je brojala rekordnih 2.434 učenika. Usljed visoke stope prirodnog priraštaja, i nakon odvajanja škola u Čavi i na Konjodoru, OŠ "Bužim" sve do proteklog rata broji preko 2.000 učenika, najviše u 1987/88. školskoj godini, sa 2.285 učenika. U poratnom periodu najveći broj učenika bilježi se školske 2004/05., kada je brojala 2.004 učenika, usljed upisa prve generacije devetorazrednog obrazovanja.

 

 

 

Tabela broj 2:

Podaci o broju učenika škole u Bužimu za školsku 1926/27. te 1946/47.

 

Razred

1926/27.

1946/47.

Muški

Ženski

Ukupno

Muški

Ženski

Ukupno

JA

60

0

60

35

3

38

II

32

0

32

66

2

68

III

19

0

19

26

0

26

IV

17

0

17

20

5

25

Ukupno

128

0

128

147

10

157

                   

               

 

 

 

 

Tabela broj 3:

Podaci o broju učenika

u Osnovnoj školi "Bužim"

za period od

školske 1957/58. 1960/61.

 

 

Razredi

1957/58.

1958/59.

1959/60.

1960/61.

M

Ž

U

M

Ž

U

M

Ž

U

M

Ž

U

JA

46

34

91

35

46

71

37

29

66

45

47

92

II

39

29

68

49

31

80

35

45

80

35

25

60

III

58

33

91

39

32

71

43

26

69

27

38

65

IV

50

22

72

54

24

78

39

27

66

30

23

53

V

21

4

25

25

7

32

36

10

46

32

12

44

VI.

24

1

25

12

2

14

15

5

20

37

6

43

VII

-

-

-

-

-

-

12

2

14

12

4

16

VIII

-

-

-

-

-

-

-

-

-

11

4

15

Ukupno

361

356

361

388

 

Tabela broj 4:

Broj učenika i odjeljenja

Osnovne škole "Bužim"

za školsku 1963/64.

Razredi

Broj učenika

%

Broj odjeljenja

Broj učitelja i nastavnika

Broj učenika po nastavniku

I do IV

1.380

90,2

41

-

-

V do VIII

150

9,8

5

-

-

I do VIII

1.530

100

46

27

57

                 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tabela broj 5:

Podaci o broju učenika

u Osnovnoj školi "Bužim"

od 2001/02. do 2016/17.

 

Šk.godina

Broj škola

Broj odjeljenja

Broj učenika

Upisano u I razred

Razredna

Predmetna

Ukupno

2001/02

8

71

905

956

1861

241

2002/03

8

69

842

951

1793

205

2003/04

8

71

931

951

1882

311

2004/05

8

80

1.135

869

2004

152

2005/06

8

79

1.109

690

1967

200

2006/07

8

76

1057

812

1869

156

2007/08

8

76

959

901

1860

204

2008/09

8

76

869

950

1819

147

2009/10

8

79

938

853

1791

212

2010/11

8

79

867

879

1746

148

2011/12

8

74

875

743

1618

138

2012/13

8

72

805

704

1509

115

2013/14

8

71

773

722

1495

125

2014/15

8

68

726

724

1450

152

2015/16

8

69

723

718

1441

137

2016/17

8

67

715

669

1384

154

 

Iz tabele broj 2 je primjetno da su u školskoj 1926/27. godini školu u Bužimu pohađali samo dječaci, dok je u 1946/47. školskoj godini njihov broj u odnosu na djevojčice i dalje bio izrazito dominantan. Tabela broj 3 prikazuje brojnost i strukturu učenika u godinama kada škola u Bužimu prerasta iz šestorazredne u osmorazrednu. Iz tabele broj 4 primjećuje se veliki nesrazmjer broja učenika između nižih i viših razreda, te izrazito veliki broj učenika po jednom nastavniku. Preko 90% od ukupnog broja broja  učenika pohađa niže razrede. Tabela broj 5, koja sadrži podatke o brojnosti učenika za proteklih šesnaest školskih godina, zorno prikazuje trend opadanja broja učenika od školske 2004/05. godine.

 

NAJUSPJEŠNI UČENICI OŠ "BUŽIM"

Osnovnu školu u Bužimu od njenog osnivanja pa do danas završilo je nekoliko hiljada naših sugrađana, kao i ljudi iz drugih mjesta. Među svima njima, posebno mjesto pripada onima koji su, u svome životnom hodu, nakon osnovne škole, obrazovanje nastavili u srednjim, višim i visokim školama, te postali uspješni na raznim poljima društvenog života. Tako je OŠ "Bužim", bila mjesto sticanja prvih znanja i radnih vještina za mnoge učitelje, nastavnike i profesore, inžinjere, agronome, liječnike, suce, oficire, političare, naučne radnike, i dr., a koji su rođeni ili su izvjesno vrijeme živjeli u Bužimu. Čitanje i pisanje, sabiranje i oduzimanje, crtanje i bojenje, prva znanja o kulturnim tekovinama čovječanstva, o svojoj zemlji, historiji i geografiji, književnosti, muzici, i mnogo šta drugo, oni su ponijeli iz ove škole i od njenih učitelja i nastavnika. Također s ponosom treba istaći imena doktora nauka, kao što su: Ramo Atajić, Husein Muratović, Halid Makić, Mirsad Veladžić, Nevzet Veladžić, Suad Hamzabegović, Husein Nanić, Arif Nanić, Rifet Šahinović, Mirsad Ičanović, te magistara nauka poput: Edina Veladžića, Edhama Bašića, Jasmina Grošića, Nijaza Nanića, Asmira Aldžića, Rasima Šahinovića, Emine Vučelj, Huseina Šahkovačevića, Emineinović, Šemse Abdić, i mnogih, mnogih drugih... Među ugledne i uspješne sugrađane koji su pohađali ovu školu spadaju i: general Izet Nanić, hafizi Suad, Sead i Dževad Šahinović, te Adil Makić, zatim uspješni privrednici Safet Kovačević, Samir Ljubijankić, Emir Muminović, Asim Škaljić, nogometaš Haris Skenderović, izvođač ilahija i kasida Vahidin Veladžić, načelnici općine Bužim Husein Nanić, Mirsad Šahinović i Agan Bunić.

 

Učenici generacije OŠ "Bužim"

Iako je i ranije postojala praksa odabira najuspješnijeg učenika OŠ "Bužim" za svaku školsku godinu, službeno proglašenje učenika generacije uvedeno je tek od školske 2000/01. godine. Kako ne postoje kompletni podaci za raniji period navest ćemo samo imena onih učenika koji su u proteklih 16 godina ponijeli ovo svake hvale vrijedno priznanje. To su: Aldžić Amra (2000./2001.), Šahinović Tina (2001./2002.), Duranović Amela (2002./2003.), Bunić Nejla (2003./2004.), Huskić Vildana (2004./2005.), Alešević Merdžana (2005./2006.), Isaković Mubina (2006./2007.), Veladžić Amela (2007./2008.), Abazović Naida (2008./2009.), Ćordić Sabahudin (2009./2010.), Skenderović Muhamed (2010./2011.), Abdić Amela (2011./2012.), Aldžić Džana (2012./2013.), Aljić Ilhama (2013./2014.), Veladžić Lamija (2014./2015.), Duraković Amar (2015./2016.).

Amir Sijamhodžić

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

comment / reply_from

archive

please_select_a_date

vote / poll

Da/Ne

view_results
da
0%
ne
100%
nista
0%

newsletter

newsletter_description